مقالات مواد تصفیه آب

ساده ترین روش تصفیه آب استخر

ساده ترین روش تصفیه آب استخر

ساده ترین روش تصفیه آب استخر

در این مقاله از وب سایت شرکت اسپوتا قصد داریم به شما ساده ترین روش تصفیه آب استخر (The easiest way to purify pool water) را ارائه دهیم. وجود برخی آلاینده‌ها در آب استخر به سبب استفاده مکرر از آن و راکد بودن آب و سیرکولاسیون با سرعت کم باعث کدر شدن آب و پدیدار شدن برخی آلودگی‌ها و بیماری‌ها و عفونت‌ها می‌شود. بنابراین در مدت زمان مشخص می‌بایست آب استخر تصفیه شود تا از بروز بیماری‌ها و عفونت‌های استخری که به سادگی به انسان منتقل می‌شود جلوگیری به عمل آید.

پس بهره مندی از ساده ترین روش تصفیه آب استخر باعث تسریع در عملکرد می شود.

عوامل آلودگی آب استخر

عوامل زیر در بهداشت و رنگ آب استخر تاثیر میگذارند. همچنین رشد جلبک‌ها و خزه‌ها استخرداران را نیازمند تصفیه آب استخر می‌نماید.

 • مواد بهداشتی و آرایشی متعلق به شناگران و تارهای مو
 • افتادن‌شاخ‌و‌برگ درختان و گیاهان در استخر‌های رو‌باز
 • افزایش اندازه یون کلسیم در آب
 • تغییر PH آب
 • افزایش یا کاهش درصد اسیدیته یا قلیای آب
 • افزایش یا کاهش کلر آب
 • افزایش میزان اسید سیانوریک در آب و

با توجه به نوع استخر و حجم آب موجود در آن و سایر آیتم‌ها روش‌های مختلفی برای تصفیه آب استخر موجود است. ساده‌ترین روش برای تصفیه آب استخر‌های خانگی استفاده از فیلتر شنی است.

البته در استخرهای صنعتی نیز از فیلتر شنی در کنار سایر فیلترها و تجهیزات بهره‌برداری می‌شود که در ادامه مقاله به ارائه پاره‌ای از توضیحات در ارتباط با آن خواهیم پرداخت.


انواع استخر برای انتخاب سایز فیلتر شنی

 هر استخری بر حسب کاربری خود استاندارد‌ها و سایزهای مشخص و معینی دارد. از نمونه استانداردها می‌توان به عمق و دما و سرعت چرخه آب در استخر اشاره کرد.

بطور مثال در استخرهایی که کاربری آن‌ها درمانی می‌باشد سرعت چرخه آب کمتر و دما متفاوت‌تر از استخر‌هایی با کاربری تفریحی است. لذا سرعت گردش آب در استخرها معیار انتخاب سایز و اندازه فیلتر شنی می‌باشد.

یا در استخر‌های سرپوشیده نسبت به استخرهای روباز سرعت گردش آب کمتر است. بنابراین سایز فیلتر شنی مورد استفاده در آن‌ها کوچکتر از اندازه فیلتر شنی استخرهای روباز است.


روش‌های متداول برای تصفیه آب استخر

حذف زباله‌های موجود در آب استخر

روش اول حذف زباله‌های موجود در آب استخر است. در این روش شاخ و برگ درختان و یا هر شی غیر ذره بینی توسط سبدهای توری و بدست نیروی انسانی و یا جارو اسکیمر ( دارای سه نوع دستی و برقی و رباطی ) از استخر حذف می‌شود.

تنها مزیت آن علاوه بر ایجاد ظاهر تمیز و مناسب از گرفتگی لوله‌ها و سایر فیلترها و تجهیزات پیشگیری و جلوگیری می‌کند. در عین حال قدرت و قابلیت حذف ریز آلاینده‌های محلول در آب را ندارد. اما می‌توان به این روش مرحله مقدماتی تصفیه آب استخر نام نهاد.

سپس کلرزنی انجام می‌شود. مرسوم‌ترین ماده برای گند‌زدایی و ضد عفونی کردن است. امروزه از ماده شیمیایی جدیدی بنام ازن رونمایی شده که جایگزین کلر شده است و نیازمند تجهیزات پیشرفته است. اما به سبب قابلیت ضد عفونی و گند زدایی بسیار بالا جایگزین کلر زنی شده است.

استفاده از فیلتر شنی

روش دوم که در اکثر مقالات در سطح اینترنت آنرا به ساده‎‌ترین روش تصفیه آب استخر می شناسند، استفاده از فیلتر شنی است. بستر فیلتر شنی شامل سیلیس دانه بندی شده و شن است. به کمک یک پمپ آب استخر را بین سیلیس‌ها به جریان می‌اندازد. ذرات معلق و آلاینده‌های موجود در آب را از بین برده و آب آستخر را تصفیه می‌کند.

استفاده از فیلتر کربنی

سومین روش استفاده از فیلتر کربنی است. در عین حال بهترین روش تصفیه آب نیز شناخته می‌شود. این فیلتر هم به کمک یک پمپ آب استخر را در بستر خود به جریان می‌اندازد و آب موجود در استخر را به طرز قابل قبولی تصفیه می‌کند.

کربن اکتیو پودری (کربن فعال پودری) به جهت خصلت جذب زیاد عملکرد و قدرت بالایی در تصفیه آب دارد؛ بطوریکه آب پس از عبور از بستر فیلتر رنگ و بو و طعم و ریز آلاینده‌های معلق در خود را از دست می‌دهد. آب بدست آمده مطلوب و از کیفیت خوبی برخوردار است.

در صورتیکه آب استخر دارای یون‌های بالای منیزیم و کلسیم باشد یعنی آب دارای درجه سختی است.

آبی که سختی دارد در استخر رسوب می‌کند به همین جهت برای جلوگیری از شکل‌گیری رسوبات می‌بایست از دستگاه سختی‌گیر رزینی در کنار فیلتراسیون بهره ببریم. البته استخرهایی که با آب‌های سطحی و آب چاه مراوده دارند باید از سختی‌گیر رزینی استفاده کنند. زیرا وجود یون‌های منیزیم و کلسیم علاوه بر ایجاد رسوب بر روی پوست بدن نیز تاثیر می‌گذارد.

استفاده از سیستم تصفیه آب RO

روش دیگر استفاده از سیستم تصفیه آب RO است. در نوع خود روشی منحصر به فرد برای تصفیه آب استخر محسوب می‌شود. اما باید در نظر داشت نسبت به سایر روش‌های تصفیه اب هزینه نسبتا بالایی دارد. این سیستم پکیج تکمیلی از انواع فیلترها است. از قبیل فیلترهای کربنی و کارتریجی و شنی که توسط ممبران اسمز معکوس پروسه تصفیه آب استخر را تکمیل می‌کنند.

در کنار سایر تجهیزات تصفیه آب استفاده از لامپ‌های UV نیز مرسوم شده است. تمامی عوامل بیماری‌زا و باکتری‌ها و ویروس‌ها را در کمترین زمان ممکن و با درصد خطر کمتر نسبت به سایر متدها از بین می‌برد.

فاکتورهای تصفیه آب استخر

 • در نظر گرفتن ذرات معلق در آب از قبیل شاخ و برگ درختان و خزه‌ها و جلبک‌ها
 • میزان کلر افزوده شده به آب
 • حجم آب استخر و نوع کاربری آن
 • میزان PH آب
 • میزان اسیدیته یا قلیایی آب
 • میزان برم آب

تصفیه آب در استخرهای تجاری به چه صورت است؟

تصفیه آب در استخرهای تجاری به چه صورت است

در مرحله اول، آشغالگیر در خود استخر نصب می‌شود.

اغلب برای ضد عفونی کردن و گند‌زدایی از کلر و گاهی اوقات لامپ‌های UV استفاده می‌کنند. برای تصفیه آب نیز تواما از فیلترهای شنی و کربنی بهره‌برداری می‌شود. این متدها برای تصفیه آب استخرهای صنعتی هم کاربرد دارند.


تصفیه آب در استخرهای خانگی به چه صورت است؟

در استخرهای خانگی به دلیل نوع کاربری و سایر آیتم‌ها از سیستم‌هایی با حجم پایین کاربرد دارد.

معمولاً برای تصفیه آب استخرهای خانگی از کلر و فیلتر شنی و برای حذف زباله‌ها از توری دستی و یا جارو اسکیمر دستی استفاده می‌شود. ساده‌ترین روش برای تصفیه آب استخر خانگی است.


نتیجه‌گیری

تمامی استخرها به جهت حفظ سلامت و بهداشت شناگران نیازمند آشغالگیری و ضد عفونی کردن و گند‌زدایی و تصفیه آب هستند.

همانطور که خواندید، روش های زیادی جهت تصفیه آب استخر وجود دارد که نه تنها در استفاده از یک محصول خاص خلاصه نمیشوند بلکه به جهت انتخاب ساده ترین روش تصفیه آب استخر ما چندین راهکار را برایتان بررسی کردیم.

اما در نهایت همانطور که قبلاً هم به آن اشاره کردیم، که ساده ترین روش تصفیه آب استخر خانگی، استفاده از فیلتراسیون شنی می باشد. با این حال، از بین همگی، بهترین روش تصفیه آب در استخرهای خانگی نیز استفاده از سیستم تصفیه آب RO بوده، هست و خواهد بود.

جهت مشاوره و خرید هر یک از محصولات لطفاً با گروه بازرگانی اسپوتا تماس بگیرید.

4.7/5 - (18 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *