مقالات آنتی اسکالانت, مقالات مواد تصفیه آب

استفاده از آنتی اسکالانت در دستگاه اسمز معکوس

استفاده از آنتی اسکالانت در اسمز معکوس

استفاده از آنتی اسکالانت در دستگاه اسمز معکوس

آنتی اسکالانت‌ها گروهی از مواد شیمیایی هستند که برای جلوگیری از تشکیل و رسوب نمک‌های معدنی متبلور طراحی شده‌اند. آنتی اسکالانت‌های دستگاه اسمز معکوس، یک ضد رسوب مایع بسیار موثر است که برای کنترل رسوبات و کاهش رسوب ذرات در سیستم‌های جداسازی غشایی توسعه یافته است.
آنتی اسکالانت‌ها همچنین نیاز به تمیز کردن دستگاه اسمز معکوس را کاهش می‌دهند. استفاده از این محصول باعث افزایش زمان اجرا و افزایش عمر دستگاه اسمز معکوس می‌شود که در نتیجه هزینه‌ها کاهش می‌یابد. آنتی اسکالانت‎ها همه کاره هستند و می‌توانند طیف وسیعی از سختی، سیلیس و سایر رسوبات را کنترل کنند.

مزایای اصلی استفاده از آنتی اسکالانت اسمز معکوس

بدون استفاده از آنتی اسکالانت در دستگاه اسمز معکوس، رسوبات عظیمی از مواد جامد معلق در آب، روی سطح غشا می‌چسبند و نمی‌توانند با عبور از غشاهای اسمز معکوس فیلتر شوند. سیستم‌های اسمز معکوس با عبور دادن آب از داخل غشاها و فیلتر کردن جامدات معلق در آب عمل می‌کنند.

برای اینکه این سیستم‌های اسمز معکوس کارایی خود را حفظ کنند، باید از آنتی اسکالانت استفاده کرد تا اجازه ندهد که رسوبات معدنی، تجمع یافته و سطح غشاء را مسدود کند. استفاده از آنتی اسکالانت‌ها علاوه بر کنترل رسوب گذاری مزایای دیگری دارد که به چند نمونه از آنها اشاره می‌کنیم.

 • مقرون به صرفه است
 • کارایی غشاء را حفظ می‌کند
 • رسوب روی غشاء را از بین می‌برد
 • خوردگی را تنظیم می‌کند
 • کاربرد ساده‌ای دارد
 • عمر دستگاه را افزایش می‌دهد
 • به مقدار کم مورد نیاز است
 • میزان تمیز کردن غشا را کاهش می‌دهد
 • در کنترل رسوب سیلیس و آهن کارآمد است
 • به طور طبیعی برای همه غشاها مناسب است
 • برای تصفیه آب‌های سطحی مناسب است

مقدار مناسب استفاده از آنتی اسکالانت‌ها

استفاده از آنتی اسکالانت‌های نامرغوب می‌تواند خطر ایجاد رسوب روی غشاء را افزایش و بازده عملکرد اسمز معکوس را کاهش دهد. خوشبختانه، استفاده از آنتی اسکالانت اسمز معکوس مناسب با مقدار صحیح، به طور موثری از بروز مشکلات رسوب‌گذاری برای مدت زمان مشخصی جلوگیری می‌کند.

نرم افزارهایی برای محاسبه میزان مصرف آنتی اسکالانت موجود است که پتانسیل ایجاد رسوب را پیش بینی می‌کند و همچنین توصیه‌هایی در مورد میزان استفاده از آنتی اسکالانت ایده آل ارائه می‌دهد. حفظ مقدار مناسب یک آنتی اسکالانت بسیار مهم است. میزان کمتر می‌تواند باعث ایجاد رسوب یا پوسته گذاری شود و میزان بیش از حد آن نیز می‌تواند باعث رسوب آنتی اسکالانت بر روی غشا شده و مشکل ایجاد کند.

برای آشنایی بیشتر با محصول آنتی اسکالانت و همچنین نحوه خرید آنتی اسکالانت می‌توانید به صفحه مربوطه در این وبسایت مراجعه نمایید.

ویژگی‌های آنتی اسکالانت ضد رسوب

آنتی اسکالانت برای جلوگیری از رسوب سختی آب در طی تصفیه اسمز معکوس آب استفاده می‌شود. ذرات ریز معلق درون آب معمولا دارای بار الکتریکی هستند. منعقد کننده حذف بار را تسهیل می‌کند و به ذرات اجازه انعقاد و ته نشین شدن را می‌دهد.

آنتی‌اسکالانت‌های اسمز معکوس معمولا به میزان بسیار کم مورد نیاز هستند و می‌توانند در کنار سایر مواد شیمیایی به خوبی عمل کنند. همچنین استفاده از آنتی اسکالانت‌های اسمز معکوس بسیار ساده و بی خطر بوده و ایمنی محیطی برای مواد شیمیایی دستگاه اسمز معکوس را فراهم می‌سازند. آنتی اسکالانت‌ها میزان آلودگی را در سیستم اسمز معکوس به حداقل می‌رساند. آنتی اسکالانت‌ها ویژگی هایی دارند که گویای استفاده وسیع آنها می‌باشد. این ویژگی‌ها عبارتند از :

 • جایگزینی عالی برای فیلترهای نرم کننده
 • سازگار با سایر مواد شیمیایی مورد استفاده در دستگاه اسمز معکوس
 • مناسب برای استفاده در تولید آب آشامیدنی
 • کنترل عالی رسوباتی از جمله کربنات کلسیم، سولفات کلسیم، سولفات باریم و سولفات استرانسیم
 • سازگار با تمام غشاهای دستگاه اسمز معکوس
 • تمیز نگه داشتن سطوح غشایی با پراکندگی ذرات رسوب
 • حفظ اثر در محدوده وسیع pH
 • تحمل بالا نسبت به اکسیدهای آلومینیوم و آهن

روش استفاده از آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت یک افزودنی آب در مرحله پیش‌تصفیه برای سیستم اسمز معکوس است که در جلوگیری از رسوب گذاری روی غشاها بسیار موثر است. قبل از اینکه آب وارد غشای اسمز معکوس شود، یک آنتی اسکالانت به آب تزریق می‌شود و از طریق سیستم ارسال می‌شود. مواد شیمیایی یک تاخیر زمانی بین بی‌کربنات و کلسیم منیزیم ایجاد می‌کند. این تاخیر به آب اجازه می‌دهد تا قبل از هر گونه واکنش شیمیایی که منجر به تشکیل رسوب می‌شود، از غشاء عبور کند. در نتیجه به دلیل تصفیه آب توسط اسمز معکوس، رسوب تشکیل نمی‌شود.
آنتی اسکالانت، طیف گسترده‌ای از موادی را شامل می‌شود که به طور ویژه برای کنترل رسوبات روی غشای دستگاه اسمز معکوس فرموله شده است و برای حداکثر اثربخشی، آنتی اسکالانت باید قبل از میکسر استاتیک یا محفظه فیلتر کارتریج اضافه شود. استفاده در کاربردهای صنعتی نتایج بسیار خوبی در فرآیندهای جداسازی غشایی از جمله در دستگاه‌های اسمز معکوس، نانوفیلتراسیون و اولترافیلتراسیون ارائه می‌دهد.

کاربرد آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت به دلیل دارا بودن مواد ضد رسوب، آهک و ظرفیت انحلال آلودگی، یک مهارکننده نمک‌های کریستالی (مانند CaCO3، SrSO4، CaSO4، BrSO4) است. به این ترتیب، تمیز ماندن غشا در سیستم‌های اسمز معکوس و استفاده طولانی مدت از آنها را تضمین می‌کند. بسته به متغیرهای سیستم آب و اسمز معکوس، فرمول‌های مختلف آنتی اسکالانت برای سطوح مختلف غشاء استفاده می‌شود. به همین دلیل استفاده صحیح و حرفه‌ای از فرمول شیمیایی آنتی اسکالانت برای استفاده طولانی مدت و گرفتگی سطوح غشا بسیار مهم است.

آنتی اسکالانت‌ها را می‌توان به طور موثر برای انواع مختلف آب مانند آب شور، آب دریا و فاضلاب استفاده کرد. در حالی که تمام آنتی اسکالانت‌ها برای کنترل رسوب گذاری روی غشای دستگاه اسمز معکوس به آب آشامیدنی اضافه می‌شوند، می‌توانند برای اهداف عمومی یا هدف قرار دادن و کنترل نوع خاصی از رسوب طراحی شوند.

مقدار مصرف آنتی اسکالانت

مقدار آنتی اسکالانت مورد نیاز برای جلوگیری از تشکیل رسوب در غشای دستگاه اسمز معکوس با غلظت ترکیبات مختلف موجود در محلول آب نمک تعیین می‌شود. میزان استفاده از آنتی اسکالانت به جریان ورودی، تجزیه و تحلیل آب خام و پیش بینی‌های نرم افزارهای کامپیوتری برای غشای اسمز معکوس مورد استفاده بستگی دارد.

به طور معمول، مقدار 2 تا 5 میلی گرم در لیتر (mg/L) از آنتی اسکالانت برای جلوگیری از پوسته پوسته شدن کافی است.برای مصارف آشامیدنی، حداکثر دوز 10 میلی گرم در لیتر و حداکثر رقت 10٪ است. محدوده مصرف به طور معمول بین 2 تا 6 میلی گرم در لیتر است.

محاسبه میزان تزریق آنتی اسکالانت

پتانسیلی برای رسوب ترکیبات کلسیم، باریم، استرانسیوم، فلوراید و سیلیس در کانال‌های کنسانتره یا آب نمک غشاهای اسمز معکوس وجود دارد. رسوب گذاری زمانی اتفاق می‌افتد که این میزان از حد حلالیت این نمک‌های مختلف و سیلیس فراتر رود.برای محاسبات میزان تزریق آنتی اسکالانت و برای انجام صحیح این محاسبات، فرض زیر را خواهیم داشت:

مثال محاسبه میزان تزریق آنتی اسکالانت در دستگاه اسمز معکوس


جریان ورودیgpm510 (گالن در دقیقه)
مقدار مشخص شده2.21 میلی گرم در لیتر محلول تمیز (که توسط تامین کننده مواد شیمیایی ارائه می‌شود)
غلظت آنتی اسکالانت10.3 پوند بر گالن

510 گالن در دقیقه × 1440 دقیقه در روز734،400 گالن در روز
2.21 میلی گرم در لیتر (ppm) × 8.345 دقیقه در روز × 734,400/1,000,00013.54 پوند در روز
13.54 پوند در روز ÷ 10.3 پوند/گال1.31 گالن در روز در هر قطار
1.31 پوند در روز × 3789 میلی لیتر در گال 4963.6 میلی لیتر در روز
4963.6 میلی لیتر در روز ÷ 1440 دقیقه در روز 3.45 میلی لیتر در دقیقه

بنابراین، میزان تزریق آنتی اسکالانت باید در پمپ روی 3.45 میلی لیتر در دقیقه برای این مثال خاص تنظیم شود.

سوالات متداول استفاده از آنتی اسکالانت در دستگاه اسمز معکوس

کاربرد آنتی اسکالانت در دستگاه اسمز معکوس چیست؟

آنتی اسکالانت به دلیل دارا بودن مواد ضد رسوب، آهک و ظرفیت انحلال آلودگی، یک مهارکننده نمک‌های کریستالی مانند CaCO3  SrSO4 ، CaSO4 ، BrSO4 می‌باشد که باعث تمیز ماندن غشا در سیستم‌های اسمز معکوس و استفاده طولانی مدت از آنها می‌شود. جایگزینی عالی برای فیلترهای نرم کننده، سازگار با سایر مواد شیمیایی مورد استفاده در دستگاه اسمز معکوس، مناسب برای استفاده در تولید آب آشامیدنی از مهمترین ویژگی‌های آنتی اسکالانت ضد رسوب می‌باشد.

4.8/5 - (12 امتیاز)

2 دیدگاه در “استفاده از آنتی اسکالانت در دستگاه اسمز معکوس

 1. آواتار مهرشاد میرزایی مهرشاد میرزایی گفت:

  سلام برای دستگاه ro حتما باید از آنتی اسکالانت استفاده شود؟

  1. بله برای جلوگیری از رسوب بستن الزامی و ضروری است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *