مقالات فرمالین, مقالات مواد شیمیایی صنعتی

نحوه استفاده از فرمالین

نحوه استفاده از فرمالین

نحوه استفاده از فرمالین یا طریقه مصرف فرمالین از جمله مواردی است که افراد تمایل دارند اطلاعات خود را در زمینه این ماده شیمیایی افزایش دهند. دانستن روش‌های استفاده از فرمالین برای ضدعفونی و رعایت موارد ایمنی در هنگام مصرف یکی از مهمترین نکات در هنگام خرید فرمالین 37 درصد می‌باشد.

فرمالین 37% یک ماده ضد عفونی کننده و بسیار پرکاربرد در انواع صنایع است. این ماده ضدعفونی‌کننده در تمامی حوزه‌های شغلی کاربرد موثر دارد.

با توجه به قیمت مناسبی که این ماده دارد، می توانیم فروش بالایی را برای آن مطرح نماییم. همین مورد نشان دهنده این است که افراد علاوه بر کارایی به دنبال قیمت مناسب فرمالین نیز هستند.


مهم ترین ویژگی‌های فرمالین مایع

برای این که بتوانید با فرمالین آشنا شوید، لازم است تا اطلاعاتی را کسب نمایید و بدانید که این ماده چه ویژگی هایی دارد. شاید بتوان از مهم ترین و در واقع بارزترین ویژگی های فرمالین به بوی تند آن اشاره ای داشته باشیم و همینطور از نظر شیمیایی ترکیب بسیار ساده ای برای آن وجود دارد.

اتانول از جمله موادی است که در حدود 10 الی 12 درصد در فرمالین یافت می‌شود و کاربردهای بی شماری در صنایع گوناگون دارد.

حلال بودن آن در آب به راحتی موجب می‌شود تا علاوه بر این که کار با آن را راحت تر باشد، از ویژگی های مثبت آن نیز به شمار رود.

باکتری‌کش بودن و به عبارتی ضد عفونی کننده هم در دسته ویژگی ها و خواص این ماده قرار دارد که به موجب آن مصرف کنندگان به خرید آن در حجم های بالا روی می‌آورند.

همینطور باید از آن در محیط هایی نگهداری شود که دمای مناسبی دارند و نباید محیط زیاد گرم و یا زیاد سرد باشد.

طریقه مصرف فرمالین به چه صورتی است؟

یکی دیگر از سوالاتی که ممکن است برای خریداران فرمالین به وجود آید این است که به چه صورتی می‌توان از فرمالین استفاده کرد و طریقه مصرف فرمالین چگونه است؟

فرمالین از آن دسته موادی است که طریقه مصرف آسانی دارد و می توان به راحتی از آن بهره‌مند شد. پیشتر اعلام کردیم که فرمالین به آسانی در آب حل می شود. شما نیز این امکان را دارید تا در صورت نیاز با توصیه کارشناس متخصص آن را در آب حل نمایید و مورد استفاده قرار دهید.

ماده فرمالین 37 درصد خالص به راحتی تمامی سطوح را ضدعفونی می‌کند. از فرمالین مایع 37 درصد می‌توان بصورت پاششی در سطوح اسپری نموده و به این طریق ضد عفونی را انجام دهید. اگر فرمالینی که در اختیار دارید دارای رسوبات سفید رنگ باشد، لازم است تا دیگر از آن استفاده ای نداشته باشید. زیرا ترکیب فوق می‌تواند به عنوان یک ماده سمی خطرناک یا اثر ضدعفونی نداشته باشد. 

نکته قابل توجه اینکه در عین حالی که خود فرمالین می‌تواند سطوح گوناگون را ضد عفونی نماید، بخاراتی که از آن حاصل می‌گردد هم توانایی ضد عفونی کردن هوای محیط را دارد. 

همچنین باید توجه نمایید در فضاهایی که کاملاً بسته هستند از ماده شیمیایی فوق استفاده نشود زیرا می‌تواند خطراتی برای سلامتی فرد ایجاد کند. مگر اینکه فرد استفاده کننده از ماسک، عینک و لباس مخصوص استفاده نماید.

توصیه می‌شود قبل از مصرف فرمالین، میزان استفاده از آن در مکان‌های مختلف باید از توسط کارشناس متخصص استعلام گردد. 

بنابراین با توجه به نوع کاربردی که از آن انتظار دارید، طریقه مصرف مشخص می‌شود. لذا می‌توانید به همان روش اقدام نموده و عملیات ضدعفونی کردن و یا گندزدایی نمودن را با رعایت موارد ایمنی و بهداشتی انجام دهید.


اقدامات و کمک‌های اولیه در صورت استفاده نادرست از فرمالین

یک سری مراحل اورژانسی و به عبارتی کمک های اولیه وجود دارد که باید با آن آشنا باشید تا اگر با هر یک از این موارد روبرو شدید بتوانید اقدامات لازم را انجام دهید.

در صورتی که فردی به اشتباه از این ماده شیمیایی را مصرف کرده باشد و در واقع آن را بخورد، باید سریعاً ضمن تماس با اورژانس به وی شیر یا آب بدهید تا بتوان فرمالدئید را تا حدودی غیر فعال نمود. فرد مورد نظر را گرم نگه دارید. فوراً با فوریت های پزشکی تماس بگیرید تا اقدامات پزشکی بر روی وی صورت بگیرد.

در صورتی که فرد به صورت عمیق فرمالین را استنشاق نموده است، لازم است تا وی را از آن محیط خارج کرده و از دستگاه های تنفسی استفاده کنید. اگر سرفه های فرد شدید و ادامه دارد، باید هرچه سریع تر جهت اقدامات لازم به بیمارستان منتقل شود و مورد بستری قرار بگیرد.

تماس شدید با پوست انسان که لازم است سریعاً لباس های آلوده از بدن فرد خارج شوند. نواحی آلوده را با صابون و مواد شوینده ملایم مورد شست و شو قرار داد که این زمان باید چیزی در حدود 15 تا 20 دقیقه باشد. در صورتی که سوختگی رخ دهد بایستی ناحیه مورد نظر پانسمان شود.

تماس چشم افراد با این ماده می‌تواند خطرات بسیاری را برای وی به همراه داشته باشد. بنابراین باید در صورتیکه این اتفاق افتاد، چشم‌ها را خیلی سریع با آب فراوان مورد شست و شو قرار دهید. زمانی بین 15 تا 20 دقیقه را برای این کار صرف نمایید. در صورتی که فرد دچار سوزش های شدید چشمی شد، لازم است سریعاً به بیمارستان منتقل شود تا بتوان اقدامات لازم را صورت داد.

نکات ایمنی استفاده از فرمالین

در صورتی که این اطلاعات را در اختیار داشته باشید. می‌توانید در حالت وقوع از موارد و خطرات بسیاری پیشگیری کنید. تا حدودی به بهبود هرچه سریع‌تر فرد، تا انتقال به بیمارستان هم کمک شایانی داشته باشید.

نکته مهمی که می توانیم به آن اشاره ای داشته باشیم، این است که استفاده و بهره بردن از لوازم ایمنی حین کار می تواند تا حدود زیادی از وقوع این موارد جلوگیری نماید. لذا بهترین کار رعایت تمامی نکات ایمنی حین فعالیت مورد نظر می‌باشد.

بنابراین به منظور جلوگیری از مشکلات و اتفاقات ناگوار که احتمال وقوع آنها وجود دارد، لازمست از برخی لوازم ایمنی استفاده نمایید. ماسک، دستکش‌های محکم و ضخیم، لباس کار، روپوش‌های مخصوص، کفش‌های مخصوص کار و همینطور عینک‌های ایمنی کار در محیطی که با فرمالین کار می‌شود استفاده گردد.


سوالات متداول نحوه استفاده از فرمالین

4.8/5 - (23 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *