کاربرد کربن فعال در صنایع مختلف

کاربرد کربن فعال

کربن فعال یه عنوان یکی از مواد پر مصرف در صنایع مختلف شناخته می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع کاربردهای کربن فعال در صنایع گوناگون آشنا نماییم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

کربن فعال یا کربن اکتیو از جمله متداولترین جاذب‌های موجود در بازار ایران و جهان می‌باشد که در صنایع مختلف کاربردهای متنوعی دارند. این ماده جاذب دارای انواع مختلفی بوده که بر حسب نوع ساخت، اندازه ذرات و فرآوری محصول در انواع صنایع تصفیه آب و فاضلاب، تصفیه هوا، تصفیه گاز‌ها، پزشکی (درمان مسمومیت و آسیب شناسی)، داروسازی، مواد غذایی، محصولات آرایشی و بهداشتی، پتروشیمی، الکترونیک، کاغذ سازی، فیلترهای بو و ماسک و غیره کاربرد دارد.

کاربرد کربن فعال در تصفیه آب و فاضلاب

از اصلی‌ترین کاربردهای کربن فعال می‌توان به کاربرد این محصول در صنعت تصفیه آب اشاره نمود. اگر در صنعت تصفیه آب از کربن فعال استفاده نشود حذف رنگ، بو و مزه آب امکان پذیر نخواهد بود. بدین علت استفاده از کربن فعال به عنوان پیش تصفیه آب امری ضروری است. کربن فعال از جمله موثرترین روش‌ها برای از بین بردن طیف گسترده ای از آلاینده‌ها است و به عنوان قوی‌ترین جاذب در صنعت تصفیه آب و فاضلاب شناخته می‌شود.

کربن فعال از نوع گرانولی بیشترین کاربرد را در صنعت تصفیه آب و فاضلاب و سایر محلول‌ها دارد. سایز دانه‌های گرانول برای تصفیه آب از مش 30*8 و 12*6 می‌باشد که در کربن اکتیو جاکوبی 1000 و کربن اکتیو جاکوبی 2000 موجود است.

کاربرد کربن فعال در تصفیه هوا، گاز و بخارات

یکی از روش‌های خوب برای تصفیه هوا، گاز و بخارات استفاده از فیلترهای کربن فعال می‌باشد که غالباً از نوع کربن فعال میله‌ای (استوانه‌ای) ساخته می‌شود. استفاده از فیلترهای کربن فعال تصفیه هوا باعث جلوگیری از انتقال آلودگی و ذرات ریز معلق در هوا می‌گردد که برای سلامتی انسان مضر هستند. فیلتر کردن هوا توسط کربن اکتیو ترکیبات آلی فرار(VOC) و مواد حساسیت‌زا را جذب می‌کند. بر اساس آزمایش‌های علمی ثابت شده که کربن فعال ماده مفیدی برای جذب گازها و دودهای مضر است. فرآیند تصفیه هوا با کربن اکتیو، در حوزه‌های مختلف منجمله تولید مواد غذایی، فرآوری انواع نوشیدنی‌ها، مشتقات نفتی، مواد شیمیای و … استفاده می شود.

کربن فعال نوریت هلند، از نوع میله‌ای مناسب برای تصفیه هوا و گاز می‌باشد. کربن میله‌ای نوریت با سایزهای 0.8، 2 و 4 میل در بازار موجود است. البته شایان ذکر است سایز قطر دانه‌های کربن اکتیو هر چه ریزتر باشد قدرت جذب برای حذف بو، ذرات و آلودگی‌های هوا و گاز بیشتر خواهد بود. علت این موضوع سطح مقطع زیاد دانه‌های ریز کربن فعال می‌باشد.

کاربرد کربن فعال در فرآوری و بازیابی طلا

بازیابی فلزات گرانبها با کربن فعال نقش مهمی در استخراج دارد به خصوص در بازیافت طلا، کربن فعال عنصر اصلی در فرآیندهای CIC، CIL،  و CIP است. کربن فعال گرانولی با مش 12*6، برای جداسازی طلای حل شده در محلول سیانور استفاده می‌شود تا بتوان آن را بازیابی کند. کربن فعال گرانولی برای جذب کمپلکس طلا و سیانید ، یک ساختار سطحی فوق العاده متخلخل را ایجاد می‌کند.

کربن فعال جاکوبی 6000، نوعی کربن فعال گرانولی بوده که عمده کاربرد آن برای بازیافت طلا و فلزات گرانبها استفاده می‌شود.

کاربرد کربن فعال در کشاورزی

کاربرد کربن فعال در کشاوزی

از مواد زائد کشاورزی (دانه های توت فرنگی و پوسته پسته) برای تهیه کربن های فعال شده با دو روش مختلف استفاده شد. فعال سازی شیمیایی با استفاده از اسید استیک و فعال سازی فیزیکی با عوامل گازی (دی اکسید کربن و بخار آب) به عنوان روش های خفیف و سازگار با محیط زیست انتخاب شدند. با استفاده از روشهای مختلف تجزیه و تحلیل ، تأثیر نوع ماده اولیه ، دما و عامل فعال سازی بر خصوصیات ساختار متخلخل مواد مورد بحث قرار گرفت. بهترین کربن های فعال به دست آمده با مقادیر بالای سطح خاص (555-685 متر مربع در گرم) مشخص می شوند. تجزیه و تحلیل Guinier از منحنی های پراکندگی اشعه X با زاویه کوچک (SAXS) نشان داد که یک زمان فعال شدن بر روی اندازه منافذ تأثیر می گذارد. نمونه های فعال شده با استفاده از دی اکسید کربن بیشتر توسط مورفولوژی کروی منافذ مشخص می شوند. جاذب ها برای حذف آلاینده های آلی مدل از سیستم های تک و چند جز استفاده شده است. ظرفیت جذب برای حذف 4-کلرو-2-متیفنوکسی استیک (MCPA) برابر با 1.43-1.56 میلی مول در گرم بود. با این حال ، برای جاذب دانه های توت فرنگی بسیار کمتر بود. اثر کمی بنفشه کریستال بر میزان جذب MCPA و برعکس در نتیجه جذب در انواع مختلف منافذ مشاهده شد. برای علف کش های مشابه رقابت شدیدی در ظرفیت و میزان جذب مشاهده شد. برای تجزیه و تحلیل داده های جنبشی از معادلات مختلف استفاده شد

کاربرد کربن فعال در پتروشیمی

کربن فعال در صنعت پتروشیمی به عنوان جاذب کاربرد داشته و در تصفیه آب خام ورودی در تولید محصولات بنیادی، واسطه و نهایی محصولات پتروشیمی و تصفیه هوای دمیده به برخی از محصولات نیز استفاده می‌شود.

در صنعت پتروشیمی از انواع کربن‌های گرانولی و کربن میله‌ای (استوانه‌ای) استفاده می‌شود. برای خرید زغال فعال می‌توانید با مشاوران بازرگانی اسپوتا تماس بگیرید

کاربرد کربن فعال در داروسازی

از کربن فعال یا زغال فعال در صنعت داروسازی به عنوان جاذب برای حذف آلاینده‌ها در طی فرآیند تولید دارو استفاده می شود. صنعت داروسازی و پزشکی نیز برای فرآوری محصولات دارویی از کربن فعال پودری با گرید خوراکی استفاده می‌نمایند. اندازه این نوع کربن فعال پودری مش 200 بوده و معمولاً دارای PH، 3 تا 7 می‌باشد.

کاربرد کربن فعال در صنعت قیرسازی

از کربن‌های فعال برای کاهش ترکیبات آلی فرار (VOC) از ترکیبات مواد قیری استفاده می‌شود. نتایج نشان داده کربن فعال اثر مهار کننده بسیار خوبی بر روند انتشار VOC‌ها دارد. هنگامی که قیر در معرض فیلتر کربن فعال قرار می‌گیرد  وزن VOC ها از چسب قیر حدود 30٪ کاهش می‌یابدو در نتیجه انتشار VOC کمتر هنگام ورود به مواد قیری ایجاد می‌شود.

کاربرد کربن فعال در مواد آرایشی و بهداشتی

یکی ازکاربردهای مهم کربن فعال استفاده کربن فعال در تهیه محصولات آرایشی و بهداشتی است. برای سفید کرن دندان‌ها در خمیر دندان‌های سفید کننده از کربن فعال استفاده می‌شود. نوع کربنی که در خمیر دندان‌ها مصرف می‌شود کربن فعال پودری از گرید خوراکی و بهداشتی می‌باشد که در نوع خود بینظیر بوده و باعث سفیدی دندان‌ها می‌شود. در تهیه ماسک صورت نیز این ماده برای کمک به کنترل مشکلات چربی و آکنه برای انواع پوست‌ها موثر است. در پاکسازی عمیق پوست و درمان بیماری‌های پوستی مانند آکنه و سرسیاه  موجب لایه برداری بهتر پوست می شود.

کاربرد کربن فعال برای اولین بار در جهان

در جنگ جهانی اول برای اولین تولید ماسک ها از نوع زغال فعال بودند را برای از بین بردن برخی گازهای مهلک استفاده نمودند اما فقط در برابر برخی از سموم موثر بوند. از جنگ جهانی دوم رشد استفاده از زغال فعال در صنعت ماسک سازی رشد چشمگیری داشت و در نهایت منجر به تولید فیلترهای هوای کربن فعال مدرن و همچنین فیلترهای آب شد.

کاربرد کربن فعال در صنایع غذایی

استفاده از کربن فعال در صنعت غذا، برای اولین در صنعت قندسازی در سال 1794 از زغال فعال شده استفاده شد. امروزه در کارخانه‌های مواد غذایی برای تولید نوشیدنی‌ها، محلول‌های قندی و روغن سازی برای تصفیه و از بین بردن بو، رنگ، مزه و شفاف سازی از کربن فعال پودری استفاده می‌شود. این نوع کربن اکثراً از پوست نارگیل و یا پوست پسته تهیه می‌شود و عدد یدی این نوع کربن‌های فعال پودری بین 900 تا 1000 میلی گرم در گرم است و اکثراً در تهیه انواع محصولات غذایی استفاده می‌گردد.

 

جمع بندی

بسیاری از افراد به دنبال خرید زغال فعال اصل می‌باشند که قیمت مناسبی نیز داشته باشد. بازرگانی اسپوتا به عنوان مرکز فروش اصلی زغال فعال در ایران مفتخر است اعلام کند که شما عزیزان می‌توانید کربن فعال اورجینال و اصل را با بهترین قیمت و کیفیت دریافت کنید. کافی است برای خرید با مشاوران ما تماس بگیرید.

 

واحد فنی اسپوتا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.