مقالات مواد تصفیه آب

سختی گیر یا فیلتر تصفیه – به کدام نیاز دارم؟

مقایسه دستگاه سختی گیر با دستگاه تصفیه آب

انتخاب دستگاه سختی گیر یا فیلتر تصفیه

آب‌های سخت همیشه برای سلامتی مضر است ولی در برخی مواقع شواهدی وجود دارد که می‌تواند مواد معدنی موجود در آب که سختی آب را تشکیل می‌دهد می‌تواند برای عملکرد استخوان بندی و اسکلت انسان مفید باشد. این مواد معدنی مانند کلسیم، برای بهبود عملکرد بدن انسان نقش حیاتی دارد. این بدان معنی نیست که نباید سختی آب را کاهش دهیم.

لذا میزان سختی آب در مواقعی به قدری بالاست که موجب مشکلات گوارشی خواهد شد و از طرفی باعث بروز خرابی‌ها در سیستم‌های تاسیساتی خواهد گردید. چرا که لازمست در سیستم‌های نگهداری از تاسیسات صنعتی و نیمه صنعتی، سختی آب کنترل گردد.

از طرف دیگر فیلتراسیون آب می‌تواند تفاوتی به اندازه بیماری و سلامتی باشد. باکتری‌ها و آلاینده‌های موجود در آب به ویژه فلزات سنگین که می‌توانند باعث بیماری‌های کوتاه مدت و در طول زمان حتی موجب شرایط مرگبار نیز شوند با تصفیه آب حذف می‌شوند. فیلتراسیون تصفیه آب این ناخالصی‌ها را از بین می‌برد و یک گام ساده برای سالم‌سازی آب آشامیدنی فرآهم می‌سازد.

در این مقاله از بازرگانی اسپوتا به بررسی این نکته پرداختیم که سختی گیر یا فیلتر تصفیه آب برای شما مناسب است سپس در ادامه به نحوه سختی گیری آب هر یک را دونه دونه بررسی کرده ایم و در نهایت یک نتیجه گیری از استفاده همزمان این دو گرفته ایم.

تفاوت بین فیلتر تصفیه آب و سختی گیر چیست؟

هنگامی که بدانید چه چیزی را می‌خواهید از آب فیلتر کنید گام بعدی درک تفاوت بین سیستم‌های تصفیه است. یعنی اینکه سختی گیر یا فیلتر تصفیه استفاده کنیم اولین انتخابی است که باید انجام بدهیم. سختی‌گیرهای آب، سیستم‌های فیلتر آهن، سختی‌گیر صنعتی و سیستم‌های تصفیه صنعتی و نیمه صنعتی اصطلاحاتی هستند که اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند.

در بحث تصفیه آب فرآیند کامل تصفیه آب ناسالم مد نظر قرار می‌گیرد ولی در بحث دستگاه سختی گیر، بیشتر هدف کاهش سختی آب و فرآیند پیش تصفیه بررسی می‌گردد که بسته به شرایط کاربردی میزان کاهش سختی در آب‌ ها مورد توجه است.


آیا یک سختی‌گیر آب، آب را فیلتر می‌کند؟

سیستم سختی‌گیر آب، آب را نرم می‌کند اما آن را مانند فیلتر معمولی تصفیه نمی‌کند. اگر آبی را که از یک سختی‌گیر می‌گذرد با فیلتر تصفیه مقایسه کنیم نتایج متفاوتی در آبی که به شیر آب مصرفی می‌رسد خواهید دید. وقتی در مورد فیلتراسیون آب صحبت می‌کنیم انتظار داریم طیف وسیعی از آلاینده‌ها را از آب حذف کنیم تا کیفیت و طعم آب بهبود یابد و برای مصارف آب شرب و شستشو مناسب باشد.

سختی‌گیرهای آب برای حذف سختی از رزین‌های تبادل یون استفاده می‌شود و برای احیا مجدد رزین‌ها از نمک سختی گیر استفاده می‌کنند. در این فرآیند شیمیایی آب از بین رزین‌ها عبور کرده و در مجاورت با رزین تبادل یون مواد معدنی مضر که عامل رسوب بوده از آب عبوری خارج می‌شوند. آبی که به نقطه خروجی می‌رسد سختی‌گیری شده ولی هیچ اقدام خاصی برای فیلتراسیون آلودگی و باکتری ‌های آب انجام نگرفته است.

پس نتیجه می‌گیریم که پاسخ سوال منفی است، یک سختی‌گیر آب به معنای متداول آب را فیلتر نمی‌کند بلکه آب را نرم می‌کند و مواد معدنی که عامل سختی بوده‌اند که غالباً کلسیم و منیزیم هستند را حذف می‌کند.

آیا فیلترهای آب، آب سخت را نرم می‌کنند؟

فیلتر آب، آب را تصفیه می‌کند و بسته به نوع فیلتر مورد استفاده ممکن است باکتری‌ها، انگل‌ها، فلزات سنگین، رسوبات و میکروپلاستیک‌ها را نیز حذف کند. مواد معدنی که آب را سخت می‌کنند بسیار ریز و محلول در آب هستند و نمی‌توان آن‌ها را صرفاً با استفاده از یک فیلتراسیون ساده حذف نمود.

به این معنی که برای از بین بردن رسوب و جلوگیری از آسیب به سیستم‌های تاسیساتی و لوله‌کشی راه حل دیگری لازم است. برای حذف یا کاهش سختی آب عمدتاً از دو روش متداول فیلتراسیون سختی‌گیر رزینی و فیلتراسیون اسمز معکوس RO در جهت حذف کلسیم و منیزیم آب بوده استفاده می‌گردد.

سختی گیرهای آب چگونه کار می‌کنند؟

سیستم‌های سختی‌گیر آب از فرآیندی به نام تبادل یون برای حذف مواد معدنی که عامل سختی محلول در آب است استفاده می‌کنند. همانطور که آب از طریق سیستم سختی‌گیر جریان می‌یابد دانه‌های رزین کاتیونی، یون‌های سدیم را با یون‌های کلسیم و منیزیم مبادله می‌کنند و در نتیجه آب نرم تولید می‌شود. سختی‌گیر‌ آب ذرات معلق جامد را از آب شما حذف نمی‌کند.

سختی‌گیر آب یک سیستم تصفیه کامل است که آب را برای انواع مصارف نرم و ایمن می‌کند. سیستم فیلتراسیون آب را با حذف مواد شیمیایی مضر و مواد معدنی که عامل سختی بوده تصفیه می‌کند. مواد معدنی اصلی که باعث سختی آب می شوند شامل نمک‌های معدنی، بی‌کربنات‌ها و یون‌ها کلسیم و منیزیم هستند. سایر یون‌های سخت شامل آلومینیوم، روی، منگنز و آهن نیز سختی آب را تشکیل می‌دهند ولی میزان آنها در آب بسیار کم است.

سختی گیرهای آب چه مشکلاتی را برطرف می‌کنند؟

سختی‌گیر‌های آب برای جلوگیری از ایجاد رسوب و آهک در لوله‌کشی و وسایل بهداشتی مانند توالت، شیر آب و سینک نصب می‌شوند. این رسوبات می‌تواند سایش المنت های گرمایشی را تسریع از انبساط و انقباض طبیعی لوله‌ها و آبگرمکن‌ها جلوگیری کند و حتی می‌تواند سیستم لوله کشی را در طول زمان مسدود کند.

با نصب یک سختی‌گیر آب به منبع آب ورودی، این امکان فرآهم می‌گردد که مواد معدنی دارای رسوبات و مواد سخت، قبل از تماس با لوله و وسایل برقی حذف شوند.

سیستم‌های تصفیه آب کل خانه چیست؟

فیلتر آب کل خانه دستگاهی است که ناخالصی‌ها را از آب پاک می‌کند تا آب تصفیه شود. این سیستم‌های کل خانه از تکنیک‌های مختلفی برای فیلتر کردن آب استفاده می‌کنند و مانند دستگاه اسمز معکوس، تبادل یونی، تبدیل کاتالیزوری و اکسیداسیون عمل می‌کنند.

یک سیستم فیلتراسیون کل خانه بسته به چیزی که می‌خواهید از آب فیلتر کنید، می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال اگر از آب چاه استفاده می‌کنید یک سیستم فیلتراسیون ممکن است یک فیلتر رسوب مکانیکی، یک سیستم فرابنفش و یک سختی‌گیر آب داشته باشد. آب سختی‌گیری شده و نرم و ضد عفونی می‌شود و مواد معلق و ناخالصی‌ها حذف می‌شوند. یک سیستم تصفیه کل خانه برای آب شهری ممکن است فقط برای حذف رسوبات و کلر باشد یا شاید مشکل شما آب سخت باشد و از طریق سیستم فیلتراسیون کل خانه شامل یک سختی‌گیر باشد.

سیستم‌های تصفیه آب کل خانه چگونه کار می‌کنند؟

نیاز شما به آب هرچه که باشد همه سیستم‌های تصفیه آب کل خانه دارای ویژگی‌هایی است که در اولین نقطه ورودی آب به خانه شما نصب می‌شود. این نوع سیستم تمام آب توزیع شده در یک خانه را تصفیه کرده و جریان آب تصفیه شده از طریق ماشین ظرفشویی، قهوه ساز، سر دوش و شیرهای آب را تصفیه می‌کند.

سیستم‌های تصفیه آب از تکنیک‌های مختلفی برای به دام انداختن ذرات معلق از آب استفاده می‌کنند. هنگامی‌که آب از طریق سیستم تصفیه آب جریان می‌یابد این ذرات به فیلتر می‌چسبند و تنها مولکول‌های آب خالص اجازه عبور به طرف دیگر را دارند. با این حال فیلترهای آب، مواد معدنی که عامل سختی آب را حذف نمی‌کنند.

سیستم فیلتراسیون کل خانه چه مشکلاتی را برطرف می‌کند؟

در سیستم فیلتراسیون کل خانه لازمست آب در نقطه ورود به خانه تصفیه گردد. استفاده از آب از شیر آب، سر دوش یا منبع آبی دیگری که در داخل خانه قرار دارد آب تصفیه شده در اختیار خواهید داشت. مشکلاتی که به واسطه استفاده از سیستم فیلتراسیون کل خانه برطرف می‌شوند عبارتند از :

  • حذف آلاینده‌های آب و فراهم نمودن آب تمیز برای استفاده در داخل خانه
  • جلوگیری از تشکیل رسوب و عمر طولانی لوله‌ها و لوازم خانگی مصرف‌کننده آب
  • حذف عوامل سختی آب و نرم کردن آب

بدین ترتیب همواره مو و پوستی سالم، لباس‌هایی نرم‌تر و بدون آسیب به رنگ یا بافت آن‌ها در اختیار خواهید داشت.

آیا به سختی گیر آب و فیلتر تصفیه آب کل خانه همزمان نیاز داریم؟

با استفاده از آنالیز آب و سنجش پارامترهای آب با آزمایش شیمیایی و فیزیکی روی آب متوجه خواهیم شد کیفیت آب در چه حدی می‌باشد. لذا گزینه‌های متعدد سیستم‌های فیلتراسیون موجود می‌تواند به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت داشته باشد. سپس می‌توان تعیین کرد که کدام آلاینده‌ها را بایستی از طریق سیستم فیلتراسیون حذف نماییم.

یک سیستم فیلتراسیون کل خانه آلاینده‌ها و مواد مضر را از آب حذف می‌کند. در صورتیکه سیستم سختی‌گیر آب دارید اما سیستم فیلتراسیون ندارید می‌توانید مواد معدنی را از آب خود حذف نمایید. ولی همچنان در حال مصرف آبی هستید که دارای آلاینده‌ها و مواد شیمیایی مانند باکتری‌ها، فلزات سنگین و مواد جانبی کلر هستید.

نتیجه‌گیری استفاده همزمان از سیستم تصفیه آب و سیستم سختی‌گیر آب

آب در زندگی و حیات انسان تاثیر قابل توجهی دارد، لذا برای تولید بهترین کیفیت آب شرب، استفاده از ترکیب دستگاه سختی‌گیر آب و سیستم فیلتراسیون کل خانه راه حل ایده‌آلی است.

ابتدا مواد معدنی حاصل از آب سخت که می‌تواند اثربخشی فیلتراسیون کل خانه را کاهش دهد باید از طریق سختی‌گیری حذف گردد و سپس با استفاده از دستگاه تصفیه آب با حذف و از بین بردن مواد شیمیایی و آلاینده‌های میکروبی از آب ورودی و کاهش میزان TDS آب، آب با کیفیت، سالم و خالص‌تر را جهت آب آشامیدنی تولید کنیم.

4.8/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *