مقالات کربن فعال, مقالات مواد تصفیه آب

انواع زغال سنگ

آشنایی با زغال سنگ

آشنایی کامل با زغال سنگ

انواع زغال سنگ در دوران‌های متفاوت زمین‌شناسی طی انواع شرایط به وجود می‌آید. زغال سنگ نوعی سنگ رسوب شده در طی سالیان سال است که بیشتر از کربن تشکیل شده و به راحتی قابل سوختن می‌باشد. زغال سنگ از بقایای گیاهی که در اثر گرما و فشار در طول دوره زمان طولانی به صورت فشرده، سخت، به همراه تغییر شیمیایی و دگرگونی تشکیل می‌شود.

این سنگ‌ها از مواد ناخالصی، رطوبت و کربن تشکیل می‌شود. هر چه میزان کربن زغال سنگ بالا باشد، بیشتر در معرض حرارت قرار می‌گیرد. برای مثال جدول زیر انرژی حرارتی برخی از انواع زغال سنگ، نشان می‌دهد.

بررسی انرژی حرارتی زغال سنگ

انواع زغال سنگانرژی حرارتی زغال سنگبر حسب کیلوکالری/کیلوگرم
تورب یا زغال سنگ نارس1.900
لیگنیت3.500
زغال سنگ نیمه بیتومینه5.900
زغال سنگ قیری6.950
آنتراسیت7.950

مصرف زغال سنگ از زمان انقلاب صنعتی رایج بوده و برای بسیاری از صنعت‌ها و مصارف خانگی کاربرد داشت. البته قابل ذکر است که از تاریخ 1950 نفت و گاز جای این ماده شیمیایی را گرفت. زمانی که سنگ زغال یافت می‌شود، انواع ناخالصی در آن وجود دارد. 

این ناخالصی ها به دو صورت مخلوطی و ساختاری طبقه بندی می شود. ناخالصی مخلوطی با شستشو در محلول کلرور کلسیم یا مخلوط گل و آب باریت، از بین می‌رود ولی ناخالصی ساختاری نیاز به آنالیز و جداسازی با تجهیزات پیشرفته دارد.

برای بررسی قیمت و خرید آنتراسیت از انواع زغال سنگ های معروف می‌توانید به صفحه محصول در همین سایت مراجعه نمایید.

بازرگانی اسپوتا

انواع زغال سنگ

انواع زغال سنگ به اقسام زیر تقسیم بندی می‌شود:

 • آنتراسیت (Anthracite)
 • کک زغال سنگ (Coke Coal)
 • تورب یا زغال سنگ نارس (Peat)
 • لیگنیت (Lignite)
 • زغال سنگ قهوه‌ای (Brown Coal)
 • زغال سنگ سخت (Hard Coal)
 • زغال سنگ قیری (Bituminous)
انواع زغال سنگ

آنتراسیت (Anthracite)

زغال کور نوعی زغال قیری تغییر شکل یافته است که بسیار با دوام تر از آن است. علت آن به  بیش از 90 درصد کربن خالص داشتن بر می گردد. زغال سنگ تیره حدود 15850-15300 BTU/PONT سوخت می‌دهد. برای بررسی قیمت و در برخی مواقع می‌توان از آنتراسیت به جای کربن اکتیو در مخزن FRP استفاده نمود.

کک زغال سنگ (Coal Coke)

کک زغال سنگ اولین مرحله از فرایند  تولیدی زغال سنگ است. میزان سوخت کک زغال سنگ وابسته به مخلوط زغال سنگ است. هر چه زغال سنگ کک دارای ناخالصی باشد میزان خاکستر و محتویات فرار بیشتری است و از ارزش آن کک کاسته می‌شود. ارزش حرارتی کک در محدوده 12 هزار BTU/PONT است. 

زغال سنگ کک حدود 4 درصد خاکستر است که با توجه سنگ مخلوط شده، میزان خاکستر بین 5 تا 13 درصد متغیر می‌باشد. عموما از زغال سنگ کک ریز (Breeze Coke) در در ساخت کوره های آجرپزی، آهنگری و تولید بریکت و حفاظت کاتدی استفاده می‌شود. کک متالورژی در مقابل کک ریز بهتر و درشت است. از آن در صنایع فولاد، فلزات و ریخته گری، تولید قند و بخاری های کک سوز استفاده می‌شود.

زغال سنگ تورب (Peat)

زغال نارس تورب، نوعی زغال سنگ جامد قابل احتراق است. رنگ زغال سنگ نارس، از قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره در تعادل است. این کربن از تجزیه ناقص گیاه های مرده با رطوبت زیاد و هوای محدود، حاصل می شود. امروزه از این زغال با نام سوخت فسیلی غیرتجاری نیز ذکر می‌شود. 

این زغال سنگ بین 6 تا 8 هزار BTU/PONT گرما از خود آزاد می‌کند. میزان رطوبت کربن نارس بین 10 تا 30 درصد است. زغال نارس خشک شده دارای حدودا 31 درصد کربن، 67 درصد مواد فرار و 2 درصد خاکستر در داخل خود است. البته این ارقاام با توجه به شرایط متفاوت تغییر می‌کند.

زغال سنگ لیگنیت (Lignite)

زغال سنگ لیگنیت حاصل رسوب انواع زغال سنگ‌های کربنی جامد است. رنگ این زغال سیاه مایل به قهوه‌ای است. از زغال سنگ لیگنیت معمولا در هر کشوری یافت می‌شود. اگر زغال سنگ لیگنیت رطوبت خود را از روش‌های خشک سازی کم کند، زغال قهوه ای خشک یا لیگنیت خشک شده تشکیل خواهد شد. برای تهیه‌ی این نوع زغال سنگ می‌توان از دستگاه‌های خشک کن و گرد و غبار گیر استفاده کرد.

زغال سنگ کانل (Cannel Coal)

زغال سنگ کانل یا با نام ‌های کانکوال و زغال شمع نوعی یاد می شود و مشخصات آن شبیه نفت است. این زغال سنگ بسیار سریع تحرق می‌شود. هنگام سوختن زغال سنگ کانل شعله‌های بلند، روشنایی و دود زیاد ساطع می‌شود. این زغال هنگام تقطیر 450 متر مکعب در تن گاز روشنایی از خود اتشاع می دهد. این زغال در دمای کم، میزان زیادی روغن قطران از خود تولید می‌کند. مواد فرار زغال سنگ کانل 70 درصد است.

زغال سخت (Hard Coal)

به زغال سنگ‌هایی که حاصل ته نشینی سنگ‌های کربنی گرما دیده، زغال سنگ سخت گفته می‌شود. برای به دست آوردن انواع زغال سنگ‌ها در گرمای بیش از 24 مگاژول بر کیلوگرم (نزدیک به 5700 کیلوکالری بر کیلوگرم و 10260 BTU/PONT) سوخت از خود تولید می‌کنند. این محصول سیاه رنگ بسیار با ارزش است. سنگ زغال سخت عاری از خاکستر و رطوبت است، زیرا در گرمای ویژه بسیار بالا حرارت تشکیل می شود.

زغال سنگ قیری (Bituminous Coal)

زغال قیری نوعی زغال نرم است که  کربن کمی دارد. قیمت این زغال مقرون به صرفه بوده و به عنوان سوخت صنعتی به کار برده می‌شود. این سنگ نرم هنگام سوختن از خود دود و بوی نامطبوع زیادی اتشاع می‌کند. از این رو بیشتر  برای مصارف خانگی ترجیح داده نمی‌شود.

زغال نرم در تولید کک، قطران، سوخت‌های مایع و مواد شیمیایی به وفور استفاده می شود. کیفیت این زغال از لیگنیت بیشتر و اما از آنتراسیت کمتر است. زغال قیری به طی شدن زمان تغییر شکل یافته و به  زغال سخت تغییر شکل می‌دهد.

عموما زغال سنگ نرم شستشو داده شده وزن حدود 1.75 الی 1.80 دارد. هر چه زغال متراکم و بزرگتر باشد، بهتر است. این زغال با نام سنگ تکه‌ای نیز نام برده می شود. هر Kg زغال قیری مرغوب  در صنعت 6900 الی 7400 کیلوکالری حرارت تولید می‌کند. 

سنگ  قیری دارای 55 الی 60 درصد کربن ثابت و 30 الی 45 درصد ماده فرار ناخالص است. با این حالت زغال سنگ مرغوب قیری نسبت به زغال سنگ کک شو دارای کربن بیشتر و ناخالصی کمتری است.

برای بررسی قیمت و خرید کربن فعال می‌توانید به صفحه محصول در وبسایت مراجعه نمایید.

بازرگانی اسپوتا

ترکیب شیمیایی در انواع زغال سنگ

زغال سنگ‌ها عمدتاً از کربن، هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن و گوگرد تشکیل شده است. ترکیب دقیق زغال سنگ بسته به قدمت و منشأ آن متفاوت است، اما به طور کلی، انواع زغال سنگ را می‌توان بر اساس محتوای کربن آن به چهار نوع اصلی تقسیم کرد: لیگنیت، سخت، قیری و آنتراسیت. 

لیگنیت جوان ترین نوع زغال سنگ است و کمترین مقدار کربن را در خود دارد، در حالی که آنتراسیت قدیمی ترین نوع زغال سنگ است و بیشترین میزان کربن را دارد. 

به طور کلی، زغال سنگ با محتوای کربن بالاتر، محتوای انرژی بالاتری دارد و کارآمدتر می‌سوزد.انواع زغال سنگ حاوی مقادیر مختلفی از مواد معدنی مانند سیلیس، آلومینا، آهن، کلسیم، سدیم و پتاسیم است که می‌تواند بر خواص احتراق و اثرات زیست محیطی آن در هنگام سوختن تأثیر بگذارد.

مشخصات فیزیکی انواع زغال سنگ

انواع زغال سنگ دارای خواص فیزیکی مختلفی است، از جمله:

 1. رنگ: رنگ زغال سنگ می‌تواند از سیاه تا قهوه‌ای تا مایل به خاکستری متغیر باشد.
 2. سختی: زغال سنگ می‌تواند از سختی بسیار نرم و شکننده مانند گرافیت تا بسیار سخت مانند آنتراسیت متغیر باشد.
 3. چگالی: زغال سنگ نسبت به بسیاری از سنگ‌ها و کانی‌ها چگالی پایین تری دارد و آن را نسبتاً سبک می‌کند.
 4. تخلخل: زغال سنگ می‌تواند بسیار متخلخل باشد، با فضاهای کوچک بین ذرات زغال سنگ.
 5. شکستگی کونچوئیدی: زغال سنگ اغلب به صورت صاف و منحنی شکسته می‌شود که به نام شکستگی مخروطی شناخته می‌شود.
 6. درخشش: زغال سنگ بسته به انواع زغال سنگ، درخشش مات تا براق دارد.
 7. رگه: زغال سنگ وقتی روی یک صفحه چینی سفید و بدون لعاب مالیده می‌شود، رگه سیاه یا قهوه‌ای تیره ایجاد می‌کند.

خواص فیزیکی زغال سنگ برای استخراج، پردازش و استفاده از آن مهم است. به عنوان مثال، سختی زغال سنگ می‌تواند بر نوع روش استخراج مورد استفاده تأثیر بگذارد، در حالی که تخلخل و چگالی می‌تواند بر پردازش و حمل و نقل زغال سنگ تأثیر بگذارد.

خصوصیات زغال سنگ

طبقه بندی‌ زغال سنگ

انواع زغال سنگ امروزه یافت می شود که به تدریج یک نوع آن به دیگری تبدیل می‌شود. بدر حالت کل انوای سنگ زغال بر حسب درصد کربن، مواد فرار، ضریب پلاستومتری و میزان گرمای تولیدی طبقه بندی می‌شود. البته طبقه بندی زغال سنگ در هر کشور مختلف است.

طبقه بندی زغال سنگ در کشور آلمان

در کشور آلمان انواع زغال سنگ بر اساس قابلیت کک دهی، درصد مواد فرار و مشخصات پخت به صورت زیر طبقه بندی می‌شود:

 • زغال سنگ نارس
 • زغال سنگ قهوه ای
 • زغال سنگ گازدار
 • زغال سنگ چرب
 • زغال سنگ کک شو
 • زغال سنگ لاغر
 • آنتراسیت

با توجه به این طبقه بندی، میزان کک دهی، درصد مواد فرار و درجه حرارت پخت از زغال سنگ نارس کمترین و زغال کور بیشترین را دارد.

طبقه بندی زغال سنگ در کشور آمریکا

 در ایالات متحده آمریکا زغال سنگ به 3 نوع اصلی تقسیم می‌شود:

1- زغال سنگ قهوه ای: در این سیستم، سنگ بر اساس چرب، کم چرب، نیمه چرب و تمام چرب تقسیم بندی می‌شود. هر نوع زغال دارای ارزش حرارتی متفاوت از هم  است. این گوناگونی ارزش حرارتی، بر اساس مراحل تکامل زغال سنگ تقسیم بندی می‌شود.

2- زغال سنگ قیردار

3- آنتراسیت (Anthracite): این نوع زغال به 3 بخش متا، نیمه آنتراسیت و تمام آنتراسیت تقسیم بندی می شود که بر اساس مقدار کربن ثابت و میزان ماده فرار طبقه بندی می‌شود.

طبقه بندی زغال سنگ در کشور روسیه

این کشور طبقه بندی انواع زغال سنگ را دقیق تر انجام داده است. در کشور روسیه تقسیم بندی زغال سنگ‌ها بر اساس میزان ماده شیمیایی فرار و کربن ثابت طبقه بندی می شود.

نام زغال سنگدرصد مواد فراردرصد کربن ثابتارزش حرارتیبرحسب کیلوکالری بر کیلوگرم
زغال سنگ قهوه ای24763835-4169
زغال سنگ شعله دار23774169-4447
زغال سنگ گاز ساز18824391-4780
زغال سنگ چرب15854715-4836
زغال سنگ کک شو11894669-4836
زغال سنگ لاغر9914614-4881
زغال سنگ آنتراسیت7934881-4958

طبقه بندی زغال سنگ به صورت بین المللی

با توجه به مختلف بودن طبقه بندی انواع زغال سنگ در هر کشور، کارشناسان سازمان بین المللی طبقه بندی زغال سنگ به صورت یک استاندارد تصویب نمودند. در این تقسیم بندی بر اساس درصد مواد فرار تا 33 درصد به 9 گروه طبقه بندی می شود. برای طبقه بندی‌های ریزتر، بر اساس میزان گرمای تولیدی و کک شوندگی طبقه بندی می‌شوند. یکی دیگر از تقسیم بندی‌های مهم در سازمان بین المللی، بر اساس اندازه قطر زغال در طی رد شدن از غربالگری تفکیک می شود.

این اندازه‌ها ثابت نیستند و اغلب در انواع زغال سنگ چندین نوع با هم دیده می‌شود. قطر زغال بر میزان، چقدری مصرف و حتی قیمت زغال تاثیر زیادی می‌گذارد. 

تقسیم بندی بین المللی آنتراسیت بر پایه اندازه ذرات در غربالگری

اندازه ذرات زغال سنگ آنتراسیت در غربالگریقطر به میلیمتراندازه ذرات به اینچ
سایز دانه گرد1-21-1+1⁄3
سایز دانه ریز2-62 ⁄ 3 – 1+1⁄2
سایز دانه ای6-157 ⁄ 8 – 1+1⁄2
سایز فندقی15-309 ⁄ 16 – 7 ⁄ 8
سایز گردویی30-503 ⁄ 8 – 9 ⁄ 16
سایز قلمه ای50-803 ⁄ 16 – 3 ⁄ 8
سایز تکه ای80-1303 ⁄ 32 – 3 ⁄ 16

استخراج و فرآوری اقسام زغال سنگ

زغال سنگ معمولاً از معادن زیرزمینی یا سطحی استخراج می‌شود. روش‌های استخراج زیرزمینی شامل استخراج اتاق و ستون، لانگ‌دیوار و معدن عقب‌نشینی می‌شود، در حالی که روش‌های استخراج سطحی شامل استخراج نواری، برداشتن قله کوه و معدن روباز است.

در روش استخراج اتاق و ستون، تونل‌ها را در یک درز زغال سنگ حفر می‌کنند و ستون‌هایی از زغال سنگ برای نگه داشتن سقف باقی می‌گذارند. در استخراج لانگ وال، یک دیوار بلند از زغال سنگ به صورت تک تکه استخراج می‌شود، در حالی که سقف ناحیه استخراج شده در پشت ماشین معدن فرو می‌ریزد. استخراج عقب‌نشینی شامل برداشتن ستون‌ها از منطقه‌ای است که قبلاً استخراج شده است.

در معادن سطحی انواه زغال سنگ، سنگ و خاک روی آن برداشته می‌شود تا به زغال سنگ دسترسی پیدا کند. این فرآیند را می‌توان با استخراج نواری انجام داد، که در آن بار اضافی به صورت نواری برداشته می‌شود، یا با برداشتن قله کوه، که در آن کل قله‌های کوه برای دسترسی به زغال سنگ برداشته می‌شود. 

استخراج روباز یکی دیگر از روش‌های استخراج سطحی است که در آن یک گودال بزرگ برای استخراج زغال سنگ حفاری می‌شود. هنگامی که زغال سنگ استخراج شد، برای حذف ناخالصی‌ها و آماده سازی آن برای استفاده، پردازش می‌شود. 

پردازش ممکن است شامل خرد کردن، غربال کردن، و شستشو برای حذف سنگ و سایر ناخالصی‌ها و همچنین خشک کردن برای کاهش رطوبت انواع زغال سنگ باشد. زغال سنگ همچنین ممکن است با مواد شیمیایی برای حذف گوگرد و سایر ناخالصی‌ها تصفیه شود، فرآیندی که به عنوان تمیز کردن زغال سنگ شناخته می‌شود.

استخراج و فراوری زغال سنگ

روش‌های پردازش انواع گونه زغال سنگ

پس از استخراج زغال سنگ، انواع زغال سنگ نیاز به تمیز کردن و پردازش برای حذف ناخالصی‌ها و آماده سازی آن برای استفاده دارد. روش‌های پردازش دقیق مورد استفاده بسته به انواع زغال سنگ و کاربرد مورد نظر آن متفاوت است.

یکی از روش‌های متداول پردازش زغال سنگ از طریق فرایندی به نام “شستن” است که شامل استفاده از آب، مواد شیمیایی و تجهیزات مکانیکی برای جداسازی زغال سنگ از ناخالصی‌هایی مانند سنگ، خاکستر و گوگرد است. 

زغال سنگ خرد شده و با آب و مواد شیمیایی مخلوط می‌شود تا دوغابی ایجاد شود که سپس از یک سری صفحه و سیکلون عبور داده می‌شود تا زغال سنگ از مواد دیگر جدا شود. سپس زغال سنگ جدا شده برای حذف هرگونه ناخالصی باقیمانده پردازش می‌شود و بر اساس اندازه درجه بندی می‌شود.

سایر روش‌های فرآوری شامل خرد کردن و آسیاب کردن زغال‌سنگ برای مناسب ساختن آن برای سوزاندن یا استفاده‌های دیگر و همچنین فرآیندهای حذف گوگرد و سایر آلاینده‌ها از زغال‌سنگ می‌باشد. بسته به استفاده مورد نظر از زغال سنگ، مراحل فرآوری اضافی نیز مورد نیاز واقع می‌شود، مانند کربن سازی برای تولید کک برای استفاده در فرایند ساخت فولاد.

نحوه تشکیل انواع زغال سنگ

فرآیند تبدیل پوشش گیاهی مرده به زغال سنگ را زغال‌سازی می‌گویند. در گذشته زمین شناسی تالاب‌های کم ارتفاع و جنگل‌های انبوه در مناطق مختلف وجود داشت. پوشش گیاهی مرده در این مناطق به طور کلی با گل و آب اسیدی شروع به تجزیه زیستی و تبدیل کرده است.

این امر کربن را در باتلاق‌های بزرگ ذغال سنگ نارس که در نهایت توسط رسوبات در اعماق مدفون شدند، به دام انداخت. سپس، طی میلیون‌ها سال، گرما و فشار دفن عمیق باعث از دست رفتن آب، متان و دی اکسید کربن و افزایش محتوای کربن شد.

درجه زغال سنگ تولید شده به حداکثر فشار و دمای بدست آمده بستگی دارد. زغال سنگ قهوه ای، زغال سنگ سخت، زغال سنگ قیر یا آنتراسیت (همچنین به نام زغال سنگ خیلی سخت) تولید شده در شرایط نسبتا ملایم با افزایش دما و فشار تولید می‌شود.

از عوامل دخیل در زغال‌زدگی، دما بسیار مهم‌تر از فشار یا زمان دفن است. زغال سنگ زیر قیر می‌تواند در دماهای کمتر از 35 تا 80 درجه سانتیگراد (95 تا 176 درجه فارنهایت) تشکیل شود، در حالی که آنتراسیت به دمای حداقل 180 تا 245 درجه سانتیگراد (356 تا 473 درجه فارنهایت) نیاز دارد.

اگرچه زغال سنگ از اکثر دوره‌های زمین شناسی شناخته می‌شود، 90٪ از کل ذخایر زغال سنگ در دوره‌های کربونیفر و پرمین نهشته شده است که تنها 2٪ از تاریخ زمین شناسی زمین را نشان می‌دهد.

نحوه تشکیل زغال سنگ

خصوصیات و خواص زغال سنگ‌های مختلف

انواع زغال سنگ با توجه به ترکیب و مواد معدنی خود متفاوت از دیگری است. تکنیک‌های مختلفی برای بررسی خواص انواع زغال سنگ ایجاد شده است. اینها عبارتند از پراش اشعه ایکس، میکروسکوپ الکترونی روبشی و عبوری، اسپکتروفتومتری مادون قرمز، طیف سنجی جرمی، کروماتوگرافی گازی، آنالیز حرارتی، و آنالیز الکتریکی، حرارتی، و اندازه گیری‌های الکتریکی، نوری و مغناطیسی.

شدت

دانستن خواص فیزیکی زغال سنگ در تهیه و استفاده از زغال سنگ مهم است. به عنوان مثال، چگالی زغال سنگ از حدود 1.1 تا حدود 1.5 مگا گرم بر متر مکعب یا گرم بر سانتی متر مکعب متغیر است. زغال سنگ چگالی کمتری از آب دارد . 

از طرفی چگالی قابل توجهی کمتری از بیشتر سنگ‌ها و مواد معدنی هم دارد. تفاوت‌های چگالی در انواع زغال سنگ، بهبود کیفیت زغال‌سنگ را با حذف بیشتر مواد سنگی و ذرات غنی از سولفید از طریق جداسازی مایعات سنگین ممکن می‌سازد. 

تخلخل زغال سنگ

چگالی زغال سنگ تا حدی با وجود منافذی که در سرتاسر زغال‌سازی باقی می‌مانند کنترل می‌شود. اندازه منافذ و توزیع منافذ اندازه گیری دشوار است. با این حال، به نظر می‌رسد انواع زغال سنگ دارای سه محدوده اندازه منافذ هستند:

 • درشت منافذ (قطر بیشتر از 50 نانومتر)
 • مزوپورها (قطر 2 تا 50 نانومتر)
 • ریز منافذ (قطر کمتر از 2 نانومتر).

بیشتر سطح موثر زغال سنگ (حدود 200 متر مربع در هر گرم) در منافذ زغال سنگ یافت می‌شود، نه در سطح بیرونی یک تکه زغال سنگ است. وجود فضای منافذ در تولید کک، تبدیل به گاز، مایع سازی و تولید کربن با سطح بالا برای تصفیه آب و گازها مهم است. 

به دلایل ایمنی، منافذ زغال سنگ ممکن است حاوی مقادیر قابل توجهی متان جذب شده باشد که در طول عملیات معدن آزاد شده و مخلوط‌های انفجاری با هوا تشکیل می‌دهد. خطر انفجار را می‌توان با تهویه مناسب یا حذف قبلی متان بستر زغال سنگ در حین استخراج کاهش داد.

انعکاس زغال سنگ

یکی از ویژگی‌های مهم زغال سنگ بازتاب آن (توانایی انواع زغال سنگ در بازتاب نور) است. انعکاس با تابش یک پرتو نور تک رنگ (با طول موج 546 نانومتر) بر روی سطح صیقلی ماسرال ویترینیتی در یک نمونه زغال سنگ و اندازه‌گیری درصد نور منعکس شده با نور سنج اندازه‌گیری می‌شود. 

از ویترینیت استفاده می‌شود زیرا بازتاب آن به تدریج با افزایش درجه تغییر می‌کند. انعکاس فوزینیت به دلیل منشاء زغال سنگ بسیار زیاد است و لیپتینیت‌ها با افزایش درجات ناپدید می‌شوند. اگرچه مقدار بسیار کمی از نور فرودی منعکس می‌شود (از چند دهم درصد تا 12 درصد)، این مقدار با درجه افزایش می‌یابد و می‌توان از آن برای درجه بندی انواع زغال سنگ‌ها استفاده کرد.

دیگر ویژگی های زغال سنگ

خواص دیگری مانند سختی، آسیاب‌پذیری، دمای همجوشی خاکستر و شاخص تورم آزاد (اندازه‌گیری بصری مقدار تورم که هنگام گرم شدن نمونه زغال سنگ در یک بوته بسته ایجاد می‌شود) بر نحوه استفاده از انواع زغال سنگ، استخراج و آماده‌سازی تأثیر می‌گذارد. 

نوع و سختی زغال سنگ‌ها انواع تجهیزات مورد استفاده برای استخراج، خرد کردن و سنگ زنی، علاوه بر میزان توان مصرفی در عملیات آنها را تعیین می‌کند. دمای ذوب خاکستر بر طراحی و شرایط عملیاتی کوره تاثیر می‌گذارد. شاخص تورم آزاد اطلاعات اولیه در مورد مناسب بودن زغال سنگ برای تولید کک را ارائه می‌دهد.

اهمیت اقتصادی و اجتماعی گونه‌های زغال سنگ

زغال سنگ یک منبع طبیعی مهم است که نقش بسزایی در توسعه دنیای مدرن داشته است. اهمیت اقتصادی و اجتماعی آن بسته به انواع زغال سنگ می‌توان در چند زمینه مشاهده کرد:

 1. تولید انرژی: زغال سنگ یکی از منابع اولیه انرژی مورد استفاده برای تولید برق است. برای تولید برق در نیروگاه‌ها سوزانده می‌شود که برای تامین برق خانه ها، مشاغل و صنایع استفاده می‌شود.
 2. تولید فولاد: زغال یک عنصر کلیدی در تولید فولاد است. زغال سنگ هنگام گرم شدن، کربن آزاد می‌کند که برای تبدیل سنگ آهن به آهن استفاده می‌شود. سپس از این آهن برای تولید فولاد استفاده می‌شود که یک ماده ضروری برای ساخت و ساز، زیرساخت و بسیاری از کاربردهای دیگر است.
 3. ایجاد شغل: استخراج و فرآوری زغال سنگ باعث ایجاد شغل و کمک به اقتصاد محلی در بسیاری از کشورها می‌شود. این صنعت تعداد زیادی از افراد از جمله معدنچیان، مهندسان، زمین شناسان و دیگر متخصصان را استخدام می‌کند.
 4. حمل و نقل: زغال سنگ اغلب برای رسیدن به مقصد خود به مسافت‌های طولانی توسط راه آهن یا کشتی حمل می‌شود که می‌تواند شغل ایجاد کند و به اقتصاد مناطقی که از آن عبور می‌کند کمک کند.
 5. انرژی مقرون به صرفه: زغال سنگ اغلب منبع انرژی مقرون به صرفه تری در مقایسه با سایر منابع است که می‌تواند به پایین نگه داشتن هزینه‌های انرژی برای مصرف کنندگان و مشاغل کمک کند.
 6. محصولات شیمیایی: زغال سنگ همچنین به عنوان ماده اولیه در تولید طیف وسیعی از محصولات شیمیایی از جمله پلاستیک، الیاف مصنوعی، کودها و سایر مواد شیمیایی استفاده می‌شود.

اهمیت استفاده از زغال سنگ

با این حال، استفاده از انواع زغال سنگ اثرات زیست محیطی قابل توجهی از جمله انتشار گازهای گلخانه‌ای و سایر آلاینده‌های هوا و همچنین اثرات منفی بر کیفیت آب و استفاده از زمین دارد. این تأثیرات باید در هر ارزیابی از اهمیت اقتصادی و اجتماعی گونه‌های زغال سنگ به دقت در نظر گرفته شود.

3.8/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *