هزینه ساخت گلخانه در سال 99

Greenhouse structures 3

مهم ترین رکن شروع هرکاری، هزینه راه اندازی آن می‌باشد. امروز در این مقاله قصد داریم هزینه ساخت گلخانه را با یکدیگر بررسی کنیم. احداث گلخانه نیز مانند هرکار دیگری نیازمند بررسی تخصصی برای شروع آن است. پس اگر تصمیم جدی برای احداث گلخانه خود دارید حتما تا انتهای این مقاله را بخوانید.

با چه محصولی شروع کنم؟

قبل از احداث گلخانه باید بدانید قصد دارید در گلخانه خود چه چیزی را پرورش دهید. این قدم مهم تر از قدم های دیگر است. چراکه اگر شما انتخاب درستی در محصول خود نداشته باشید ممکن است در فروش و ارائه آن به بازار دچار مشکلات بزرگی شوید. از همین رو باید تحقیقات زیادی پیرامون محصولات انتخابی خود داشته باشید. اگر در انتخاب محصولات خود دچار شک و تردید هستید می توانید از مشاوران بازرگانی اسپوتا راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

چه نوع گلخانه ای بدرد کار شما می خورد؟

مسلما با توجه به محصول و بودجه شما، شما می توانید گلخانه مورد نظر خود را انتخاب نمایید. یکی از اولین اقدامات جهت ساخت گلخانه 1000 متری، شناخت انواع آن می باشد که در صفحه محصول احداث گلخانه به طور کامل به آن اشاره کرده ایم.

گلخانه ها با توجه به ابعاد و نوع آن برآورد هزینه مالی می شوند. یعنی قیمت گلخانه اسپانیایی و ایرانی با توجه به تکنولوژی استفاده شده در آن متفاوت خواهد بود. از همین رو پیشنهاد می کنیم قبل از شروع با افرادی که در این زمینه سابقه فعالیت خوبی دارند مشورت نمایید. ما نیز در این راستا و برای انتخاب درست گلخانه برای کار شما می توانیم شمارا راهنمایی کنیم.

این موضوع را به خار داشته باشید که هنگام ساخت انواع سازه های گلخانه ای، به دلیل کاهش هزینه ها از استانداردهای لازم جهت ساخت گلخانه کم نکنید. ما بسیار دیده ایم پروژه هایی که با شکست همراه بوده اند، به دلیل کاهش هزینه های جانبی خود از کیفیت ساخت سازه ها کاسته اند.

از طرف دیگر هزینه های بیش از حد برای ساخت گلخانه نیز درست و اصولی نیست و باید به اندازه کافی هزینه کرد. البته هزینه های ساخت گلخانه نیز بستگی به نوع اسکلت بندی و نوع گلخانه دارد که در بعضی مواقع تفاوت های زیادی دارند. همچنین متراژ گلخانه مهم است، همانطور که می دانید گلخانه های کوچک هزینه کمتری نسبت به گلخانه های بزرگ دارند.

Greenhouse structures 2 1

محل احداث گلخانه

محل احداث گلخانه یکی از موارد مهمی است که باید با دقت محل مناسب را انتخاب کنید. گلخانه می تواند به صورت جدا یا کنار ساختمان ها قرار گیرد. اگر بخواهید در هزینه ساخت صرفه جویی کنید بهتر است گلخانه های خود را در کنار هم احداث کنید. هم دسترسی آسان می شود و هم هزینه های جانبی مثل لوازم گرمایشی و آبیاری کاهش پیدا می کند.

گلخانه هایی که در کنار مناطق مسکونی ساخته می شوند به دلیل بلند بودن ساختمان ها، نور به اندازه کافی به گلخانه نمی تابد و باعث می شود که رشد گیاه نسبتا کم شود و امکان دارد که خواسته شما برآورده نشود. اما در گلخانه های خارج شهر به راحتی نور خورشید می تابد و گیاهان نیز به اندازه نور دریافت می کنند که باعث رشد سریع آن ها نیز می شود.

اگر در فکر ساخت گلخانه های کوچک هستید باید بدانید که کوچکترین آنها باید در 20 متر مربع ساخته شود و همچنین هزینه آب و برق و تجهیزات گرمایشی تقریبا با گلخانه های بزرگتر از خود یکسان است.

موارد مهمی که در احداث گلخانه باید به آنها دقت کنید:

  • گلخانه هر چه نزدیک به راه های اصلی باشد هزینه حمل و نقل کمتر می شود.
  • در فصل زمستان اگر به گاز طبیعی دسترسی ندارید می توانید از سوخت های ارزان استفاده کنید.
  • آب گلخانه رابطه مستقیم با رشد گیاه دارد، پس دسترسی به آب مناسب نیز مهم است.
  • مکان هایی که نور به اندازه کافی ندارد یا آب و هوای نامساعد دارد برای احداث گلخانهمناسب نیستند.
  • قبل از احداث باید گیاه یا محصول خود را مشخص کنید سپس مناسب با آن گلخانه را در منطقه مناسب احداث کنید.

تجهیزات لازم برای احداث گلخانه

بعد از انتخاب محل مناسب باید امنیت گلخانه را نیز بتوانید تامین کنید. اگر در داخل شهر باشد که امنیت راحت تری نسبت به بیرون شهر دارد. اما نگران نباشید برای امنیت بهتر در خارج شهر می توانید از ورق های گالوانیزه یا ایرانت های بتنی و فلزی استفاده کنید. مواردی که در ادامه به آن می پردازیم تجهیزات مورد نیاز برای 1000 متر مربع می باشد و شما می توانید به نسبت متراژ خود، هزینه خود را برآورد کنید.

اجازه زمین: اگر زمینی ندارید مجبورید که اجازه کنید. هزینه اجاره زمین بستگی به منتطقه و شهر مورد نظر دارد و کاملا متفاوت است.

شکل گلخانه: گلخانه می تواند در شکل های مختلف مانند نیم دایره، مثلثی، شش ضلعی  و … طراحی شود. هزینه ساخت نیز بستگی به طرح انتخابی شما دارد.

ورق های گالوانیزه یا ایرانت فلزی و بتنی: قیمت ورقه ها و ایرانت تفاوت زیادی ندارد و تقریبا هر متر مربع 10 هزار تومان است (امکان افزایش وجود دارد) ایرانت های فلزی را بخاطر عبور گرما توصیه نمی کنیم اما اگر بتوانید قسمت داخلی را به خوبی پوشش دهید بخاطر ضد زنگ بودن آن گزینه مناسبی است. همچنین می توانید از دیوار های آجری نیز استفاده کنید اما به دلیل هزینه زیاد توصیه نمی شود.

سقف گلخانه: سقف گلخانه را می توانید با استفاده از سقف چوبی، سقف با لوله های PVC و یا با میلگردهای فولادی احداث کنید. سقف چوبی هزینه کمتری دارد اما عمر آن نیز کم است و طی چند سال پوسیده می شود. لوله های PVC نیز هزینه زیاد و عمر طولانی دارند و میلگردهای فولادی قیمت مناسب و عمر مناسبی نیز دارند.

لوله کشی آب: برای صرفه جویی در مصرف آب، بهتر است از آب رسانی قطره ای استفاده کنید و همچنین هزینه ساخت آن کمتر است. برای ساخت، شما به یک مخزن 2000 لیتری نیاز دارید و یک پمپ آب  و حدود 1000 متر لوله PVC لازم است. برای همچین مساحتی باید حدود 10 میلیون هزینه کنید. (امکان افزایش دارد)

تجهیزات گرمایشی: گرمایش مهم ترین بخش در گلخانه است که می توان در فصل زمستان میوه های تابستانی را تولید کرد. برای تامین گرما نیاز به یک هیتر گلخانه ای است. که هیتر ها نیز قیمت های متفاوتی دارند و بستگی به اندازه و قدرت آن دارد.

Greenhouse structures 1 1

سرمایه لازم برای احداث گلخانه در سال 99

اگر بخواهید با هزینه کم و کم کردن امکانات، گلخانه را احداث کنید، به احتمال زیاد در آینده ای نه چندان دور شکست خواهید خود و تمامی هزینه ها هدر می شود. در احداث گلخانه باید تمامی امکانات را تامین کنید تا بوانید محصول مناسبی نیز برداشت کنید.

با تحقیق و بررسی گلخانه هایی که تازه احداث شده اند و یا در حال احداث هستند می توان قیمت را حدس زد. حدودا هزینه احداث هر متر مربع گلخانه با رعایت استاندارد های لازم از 200/000 تومان تا 500/000 تومان است. این هزینه ها تقریبی است و می تواند بیشتر و یا کمتر نیز شود که بستگی به امکانات گلخانه دارد.

هزینه ها شامل احداث فونداسیون،لوازم جانبی، اتصالات و لوله کشی، پوشش و دیواره گلخانه و نصب آن می باشد. شما در احداث گلخانه می توانید از تجهیزات ارزان استفاده کنید و هزینه کلی کمتری داشته باشید. اما اگر در تصمیم خود جدی هستید بهتر است که سرمایه بیشتری را صرف کنید تا بتوانید محصول مناسب و با کیفیت برداشت کنید.

 

واحد فنی اسپوتا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.